Sofas
-
Bleckley PCU1200115 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Are you ready to experience next-level relaxation? This power reclining sofa combines supple leather and faux leather upholstery with smart features that make unwinding effortless. With just one touch, you can adjust your position while the power headrest keeps you perfectly aligned for reading or binge-watching your favorite shows. The Zero³ reclining requires minimal space between wall and chair back while delivering fully supported, fully reclined comfort at the touch of a button. Thoughtfully designed with sculptural padded arms and built-in USB charging, this spacious piece will be your new favorite spot to recharge—both yourself and your devices.
$1,449.95
$2,479.95
Save $1,030.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Bleckley |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Espresso |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Arm, Cushion and Inside Back: 100% leather • All other parts: 100% PVC |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Dual-sided recliner; middle seat remains stationary • One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB-A and USB-C ports • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Corner-blocked frame with metal reinforced seat; attached back and seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back • Zero gap mechanism maintains consistent lower back and lumbar support throughout every stage of reclining for the ultimate relaxation experience • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 69 inch(es) / 175.26 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 85 inch(es) / 215.9 cm |
| Height | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 259 lb(s) / 117.48 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 87 inch(es) / 220.98 cm |
| Height | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 280.01 lb(s) / 127.01 kg |
| Volume | 65 cu. ft. / 1.84 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052945140 |
-
$2,619.95
Save $1,090.00
$1,529.95
Castille Way PC62703S4 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Living room lounging gets a dose of approachable luxury. This sleeper sectional with chaise is defined by + More
-
$2,399.95
Save $1,000.00
$1,399.95
Kimlee PC35603S2 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This sectional with chaise is a reflection of your + More
-
$2,139.95
Save $890.00
$1,249.95
Modmax 92102S13 3 pc Sectional with Audio Console
(Loveseats - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
This oversized chair feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making + More
-
$2,209.95
Save $920.00
$1,289.95
Glencroft PCU1240013 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Looking for modern comfort that makes a subtle statement? With striking design details and expertly matched + More
-
Experience the perfect blend of well-appointed comfort and stylish design with this swivel accent chair. Its + More
-
$1,529.95
Save $640.00
$889.95
Bleckley PCU1200113 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Are you ready to experience next-level relaxation? This power recliner combines supple leather and faux + More
-
$2,409.95
Save $1,010.00
$1,399.95
Bleckley PCU1200118 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Are you ready to experience next-level relaxation? This power reclining loveseat with console combines supple + More
-
$5,729.95
Save $2,400.00
$3,329.95
Bleckley PCU12001S4 5 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)Are you ready to experience next-level relaxation? This power reclining sectional combines supple leather and + More
-
$6,249.95
Save $2,610.00
$3,639.95
Bleckley PCU12001S5 6 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)Are you ready to experience next-level relaxation? This power reclining sectional combines supple leather and + More
